Voodoo – recenzja

Poznajcie Voodoo – szybką grę w której liczy się refleks. Gdy zobaczyłam ją po raz pierwszy, skojarzyła mi się z Dobble. Nic bardziej mylnego! Voodoo to zupełnie inna bajka!

W pudełku znajdziemy aż 91 dwustronnych (!) kart voodoo oraz 6 kart pomocy. W zależności od tego czy gramy w 2 osoby czy też 6 rozdzielamy między graczy odpowiednią liczbę kart a na środek kładziemy jedną kartę – rozpoczyna ona stos voodoo. Każdy z graczy otrzymuje również kartę pomocy – jest ona przydatna zarówno podczas pierwszej rozgrywki, jak i przy kolejnych.

Karty

Karty voodoo

Jak można się domyślić naszym zadaniem jest pozbywanie się kart. W momencie w którym któryś z graczy weźmie ostatnią kartę ze swojej talii gra natychmiast się kończy i podliczamy punkty karne. Każda karta w naszej ręce daje nam jeden punkt karny.

Na kartach pomocy znajduje się 5 symboli i 5 kolorów. Na każdej karcie voodoo znajdują się tylko 4 symbole i 4 kolory. Zawsze brakuje jednego symbolu i jednego koloru - właśnie na tej podstawie będziemy się pozbywać naszych kart.

Karty pomocy

Karty pomocy

Nikt tu nie czeka na swoją kolej. Wszyscy gramy jednocześnie i staramy się jak najszybciej pozbyć naszych kart. Mamy dwa warianty ich pozbywania:

  • każda karta posiada symbol i kolor, którego brakuje. Zadaniem graczy jest odnalezienie na swoich kartach konkretnego przedmiotu o konkretnym kolorze. Gdy się to uda karta jest kładzione na górę stosu voodoo i teraz to do tej karty należy dopasowywać inne.

    Karty

    1. W pierwszej karcie brakuje koloru zielonego oraz amuletu, dlatego można drugą kartę położyć na pierwszej. 2. Na pierwszej karcie brakuje zielonej laleczki voodoo. 3. Pierwsza karta nie posiada koloru zielonego oraz kapelusza, jednak jeden z graczy odnajduje dany symbol na jednej ze swoich trzech kart. 4. Na pierwszej karcie brakuje żółtego kapelusza.

  • dana karta nie posiada konkretnego koloru i symbolu. Możemy znaleźć w naszej talii kartę, która też nie ma tego symbolu i tego koloru. Kładziemy ją na stos voodoo i gra toczy się dalej.

    Przykłady par

    1. Możemy zauważyć, że symbolem i kolorem, którego brakuje, jest żółty kapelusz. 2. Brakuje niebieskiego amuletu. 3. Brakuje zielonego kapelusza. 4. Brakuje zielonego kapelusza.

Każdy z graczy zawsze ma na ręce 3 dwustronne karty. Na podstawie nich stara się dopasować swoją kartę do stosu voodoo. Jeśli mu się uda natychmiast dobiera kolejną kartę ze swojego stosu, aby zawsze mieć 3 karty na ręce. W przypadku, kiedy nie możemy dopasować naszych kart możemy je wymienić kładąc na spód swojej talii i bierzmy 3 nowe karty z wierzchu. Możemy tę operację powtórzyć dowolną ilość razy.

Przyznam, że pierwsza rozgrywka sprawiła mi niemałe trudności. Kluczem do wygranej jest zapamiętanie 5 symboli i kolorów, jakie występują w tej grze a w trakcie rozgrywki nie ma czasu na ciągłe spoglądanie na kartę pomocy. Ale, prawdę mówiąc, jest ona bardzo przydatna nawet po kliku rozgrywkach - w natłoku emocji związanych z grą bardzo często symbole i kolory wypadają z głowy :D

Voodoo przypadło wszystkim moim znajomym do gustu. Rozgrywka jest szybka - nam przeważnie zajmuje około 10 minut. Dzieci mają przy tej niej sporo frajdy, a i dorośli przyjemnie spędzają czas!

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za przekazanie gry Voodoo do recenzji.

Pudełko

Nie wiadomo czemu, ale kart jest więcej niż może zmieścić to wypraska. Jednak od przybytku głowa nie boli (a pudełko zamyka się normalnie).