Trzęsienie danych – ruszyła kampania na wspieram.to!

trzesieniedanychRuszyła akcja finansowania społecznościowego gry Trzęsienie danych - ciekawego projektu poruszającego kwestie naszego bezpieczeństwa w sieci. Kto tymi danymi trzęsie?

Fundacja Panoptykon. Jej celem jest wydanie co najmniej tysiąca egzemplarzy gry i dostarczenia przynajmniej części z nich do szkół, uczelni, instytucji i organizacji. Trzęsienie danych to gra karciana, dzięki której zastanowimy się nad udostępnianiem prywatnych danych w sieci i problemami jakie mogą z tego wynikać. „Rozwój technologii ma swoją cenę: nasze dane są na każdym kroku zbierane przez państwo i firmy, które na tym zarabiają. Utrata kontroli nad informacją jest realnym zagrożeniem i może się obrócić również przeciwko Tobie. Nie daj się! Poznaj najlepsze strategie samoobrony i dowiedz się, dlaczego warto z nich korzystać. Tworzymy grę, która zobrazuje, jak nasze dane krążą w Internecie i niezliczonych bazach danych. Pokażemy w niej, kto zbiera informacje o nas, w jaki sposób może je wykorzystać oraz jakie umiejętności i narzędzia pomagają się przed tym bronić. Każdy z graczy będzie mógł przekonać się na własnej skórze o ich skuteczności wobec takich zagrożeń, jak śledzące nas reklamy, internetowi stalkerzy czy wścibski bank”.

karty2

Co ciekawe twórcy zamierzają opublikować gotową grę (oczywiście wraz z opisem działania i grafiką) na wolnej licencji CC BY-SA 3.0. Co to oznacza? Że każdy chętny będzie mógł ją rozbudować lub na jej bazie stworzyć nową grę - Trzęsienie danych zostało bowiem tak zaprojektowane, by można było do niego dodawać kolejne talie kart.

Akcja trwa do końca grudnia.