Top Secret – recenzja

Przyzwyczajona do co najmniej kilkustronicowych instrukcji miałam wrażenie, że jak przeczytam tę - z dosłownie kilkunastoma zdaniami – będę miała zbyt mało informacji, aby rozpocząć rozgrywkę.

Na szczęście tak nie było. To prosta gra i rozpisywanie się po prostu nie miałoby sensu. W Top Secret wcielimy się w jedną ze stron: agentów lub agentek. Naszym zadaniem będzie odgadnięcie numerów, jakie trzymają agenci przeciwnika.

Na początku każdy z graczy dobiera odpowiednie figurki agentów oraz talię kart. Każdy z graczy odrzuca losowo trzech agentów przeciwnika. I już. Można zaczynać.

Talie agentów

Niebieskie katy po lewej to talia agentów, czerwona agentek. Każda talia zawiera 10 kart z numerami od 0 do 9.

Gracze tasują wszystkie swoje karty, a następnie wykładają siedem z dziesięciu kart przed przeciwnikiem tak, aby przeciwnik nie widział numerów na kartach. Trzy pozostałe karty zostają w ręku. Drugi gracz robi dokładnie to samo. Teraz czas na tajne rozmieszczanie agentów. Musimy to bardzo dobrze przemyśleć – nie chcemy przecież ułatwiać zwycięstwa przeciwnikowi. Jaka jest zasada rozmieszczania? Bardzo prosta. Agentów ustawiamy na kartach przeciwnika, które przed nami leżą na polu „plus” lub „minus”. Na plusie kładziemy agentów wtedy, kiedy nasz agent ma liczbę większą niż znajdująca się na danej karcie. A na minusie kładziemy agentów z mniejszą liczbą niż na danej karcie. Oczywiście przeciwnik nie może widzieć jakich agentów, gdzie układamy, dlatego liczby muszą być skierowane w naszą stronę.

Przykład przygotowanej gry.

Przykład przygotowanej gry.

Czas na pokazanie światu, kto jest najlepszym agentem! Wymieniamy jedną z naszych trzech kart na ręce z kartą pod agentami drugiego gracza. Jeśli udało się nam dopasować naszą kartę z numerem agenta, agent jest natychmiast ujawniany i odrzucany, a osoba, która odgadła ma dodatkowy ruch. Jeśli nie trafiliśmy – przeciwnik ustawia swojego agenta na odpowiednim polu plusa lub minusa. Gra toczy się do momentu, w którym jeden z graczy ujawni wszystkich agentów rywala i w ten sposób wygra.

Widok z perspektywy jednego z graczy.

Widok z perspektywy jednego z graczy. Dany gracz kieruje agentkami, więc widzi ich numery. Zaś agenci są ustawieni w jego stronę plecami.

Gra jest naprawdę szybka – nie zajmuje więcej niż 15 minut. Rozgrywka nie wymaga od nas opracowywania specjalnej strategii i zbytniego wysiłku umysłowego. Rozstawia się ją dość szybko, gra się szybko i jest dobrze wykonana. Czego chcieć więcej? Top Secret to doskonały przerywnik pomiędzy „większymi” tytułami lub idealna gra na kilkanaście minut, które zostało nam do emisji ulubionego serialu. Jeśli lubicie gry dwuosobowe i nie szukacie skomplikowanej i długiej rozgrywki to polecam przyjrzeć się dokładnie tej pozycji.

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za przekazanie gry do recenzji.

Pudełko

W pudełku znajduje się wypraska, w której bez problemu wszystko pomieścimy.