W ubiegłym roku często pytaliście mnie o planszówkowe prezenty dla rodziny. Tak narodził się wpis Top 10 gwiazdkowych prezentów :) Ponieważ bardzo się wam podobał - kontynuujemy ten wątek. Oczywiście podział na „dziewczyny” i „chłopaków” jest dość umowny – w końcu w planszówkach najfajniejsze jest to, że łączą a nie dzielą!
0-3 lata - Króliczek (ok. 100 zł)
Rewelacyjna zabawka-łamigłówka. Na początku dziecko bawi się po prostu klockami, ale z czasem zaczyna odkrywać zadania i czerpać radość z ich rozwiązywania. A do odkrycia jest sporo, bo aż 60 kart.Co więcej zadania mają cztery poziomy trudności – gra rośnie więc razem z dzieckiem. Można grać samemu, wspólnie z rówieśnikiem albo z rodzicami. Prawdę mówiąc wszystkie gry dla najmłodszych z serii Smart Games można kupować w ciemno. Są pięknie wykonane i trwałe a dzieciaki je uwielbiają.
4-6 lat - Superfarmer (ok. 70 zł)
Zasady tej gry przedstawił mi (prawidłowo!) wówczas czteroletni synek przyjaciół. I była to ulubiona planszówka jego i jego starszych sióstr. Superfarmer to prosta gra oparta na rzucaniu kostkami a wiadomo: jak są kostki jest zabawa
W pudełku znajdziemy też śliczniutkie figurki piesków na widok których nie sposób się nie uśmiechnąć!
7-12 lat – Przebiegłe wielbłądy (ok. 100 zł)
Gry nagrodzonej tegorocznym Spiel des Jahres nie trzeba nikomu szczególnie zachwalać. To odznaczenie mówi samo za siebie.
W pudełku znajdziemy ładne drewniane figurki wielbłądów i coś zupełnie wyjątkowego – piramidę 3D. Jeżeli jesteście ciekawi zasad gry – obejrzyjcie specjalne wydanie Laboratorium Zasad.
13-19 lat – Koncept (ok. 100 zł)
Niedawno na naszej stronie ukazała się recenzja tej gry napisana przez Martę. Znajdziecie tam więcej szczegółów. Teraz krótko: Koncept to takie kalambury, tylko przeniesione na planszę. Ciekawy pomysł, śliczne wykonanie i pudełko, które naprawdę ładnie prezentuje się na regale. Do tego hasła podzielone pod względem trudności i możliwość grania drużynowego!
I więcej
- iKNOW: Trendy i style życia (ok. 65 zł)
Dodatek do gry iKNOW (wideorecenzję znajdziecie tutaj), który może też stanowić samodzielną grę i jako taki sprawdza się doskonale! Znajdziemy tu mnóstwo niełatwych a często także podchwytliwych pytań dotyczących świata mody i sztuki. W iKNOW niekoniecznie wygrywa ten, który wie najwięcej, więc nawet Kuba, który na co drugie pytanie próbował odpowiedzieć „Claudia Schiffer” lub „Vogue” parę razy otarł się o zwycięstwo.
- Tokaido (ok. 130 zł)
Z Tokaido wyruszycie w spokojną podróż po Japonii. Będziecie zbierać pamiątki, poznawać nowe miejsca, smaki a także oczywiście ludzi. Autorem tego prześlicznie wydanego tytułu jest Antoine Bauza znany m.in. z takich tytułów jak Takenoko czy Mały Książę (które skądinąd też świetnie się sprawdzą w roli gwiazdkowych prezentów). Do gry można już dokupić dodatek – Rozdroża, który wprowadza np. nowe postaci.
- Splendor (ok. 110 zł)
Jeden z tych lżejszych tytułów do których wracam najchętniej. W Splendorze bardzo często wszyscy gracze są blisko zwycięstwa, więc emocje utrzymują się na wysokim poziomie aż do końca rozgrywki. Na naszej stronie Splendor na początku września recenzowała Marta. Mówiłam wtedy moim znajomym, żeby zapamiętali tę nazwę, bo będzie jak znalazł przed Świętami. Podtrzymuję tę opinię – Splendor to gra idealna zarówno dla tych, którzy w planszówki nie grają w ogóle, jak i tych, którzy pierwsze partie „czegoś poważnego” mają już za sobą.
- CV z dodatkiem Plotki (ok. 120 zł)
Niedawno mieliście okazję przeczytać wywiad z autorem CV – Filipem Miłuńskim (a kto tego jeszcze nie zrobił teraz może nadrobić!), który opowiadał m.in. o tym jak powstał dodatek do gry Plotki. Gra była nominowana do Gry Roku, czyli najważniejszej polskiej nagrody przyznawanej grze planszowej. Więcej o samej grze w wideorecenzji:
- Pictomania (ok. 80 zł)
Kolejna wariacja na temat kalamburów. Tym razem zadaniem graczy będzie rysowanie haseł. Ale! Nie dajcie się zwieść pozorom! Tu wcale nie chodzi o to, żeby rysować najładniej, ale o to by najlepiej zgadywać. Tutaj wszyscy rysują jednocześnie, więc jest głośno i radośnie. Co ciekawe autorem Pictomanii jest Vlaada Chvatil, który słynie z projektowania skomplikowanych i trudnych gier takich jak Cywilizacja: Poprzez wieki czy Pupile Podziemi.
- Duuuszki (ok. 60 zł)
To jeden z hitów 2014 roku. Gra teoretycznie przeznaczona dla dzieciaków, ale tak naprawdę spodoba się każdemu niezależnie od wieku. Zadaniem graczy jest jak najszybsze chwycenie przedmiotu, który albo występuje na wylosowanej karcie albo wręcz przeciwnie – takiego, który nie ma nic wspólnego z rzeczami na niej przedstawionymi. Brzmi ciekawie? I tak jest! Nikt nie oprze się Duuuszkom!
Pingback: GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #461 - Board Times - gry planszowe to nasza pasja()
Pingback: Top 10 prezentów na Gwiazdkę cz. 2 – chłopcy | Board Game Girl()
Pingback: Duuuszki – recenzja | Board Game Girl()
Pingback: Splendor – recenzja | Board Game Girl()
Pingback: Tajniacy – recenzja | Board Game Girl()
Pingback: Planszówki pod choinkę cz. I – gry dla całej rodziny! | Board Game Girl()
Pingback: Planszówki pod choinkę cz. II – gry dla dzieci! | Board Game Girl()