W miniony weekend odwiedziliśmy Festiwal GRAMY – ogromną imprezę, ściągającą graczy i wydawców z całej Polski. Zdjęcia z wydarzenia możecie zobaczyć na stronie Board Game Girl na Facebooku – śmiało oznaczajcie w nich siebie i znajomych! Dla nas najciekawszym punktem programu było niewątpliwie Rebel Gaming Night, czyli wieczór na którym wydawnictwo Rebel prezentowało swoje nowości i opowiadało o planach wydawniczych na 2016 rok. Zobaczmy więc, co już wkrótce może wylądować na naszych stołach
Mała puszka skrywa w sobie ciekawą i dość szybką grę ekonomiczną. W Budowniczych Antyk zatrudniamy pracowników, wznosimy budowle i zdobywamy punkty zwycięstwa. Jest to ciekawe rozwinięcie gry Budowniczowie: Średniowiecze. Niewielkie rozmiary i duża regrywalność (wiele niepowtarzalnych rozgrywek) to niewątpliwie największe zalety gry.
Więcej o Budowniczowie Antyk na stronie wydawcy.
2. Cardline: Dinozaury
Kontynuacja rewelacyjnej serii Cardline. Tym razem możemy sprawdzać i poszerzać swoją wiedzę na temat dinozaurów. Przed grą umawiamy się, czy porównujemy długość, czy wagę dinozaurów i staramy się odpowiednio ułożyć nasze karty tak, by pozbyć się ich jak najszybciej. Mnóstwo śmiechu, zabawy i główkowania, a przy okazji nauki w planszówkowym wydaniu!
Tutaj więcej o Cardline: Dinozaury na stronie wydawcy,
3. Tajniacy
Hurra! Polska wersja gry Codenames uznanego autora – Vlaady Chvatila (znanego np. z gier: Ciężarówką przez Galaktykę, Cywilizacja: Poprzez wieki czy Pictomania). Tajniacy to dedukcyjna gra kooperacyjna, w której dwie drużyny walczą ze sobą o tytuł najlepszej siatki szpiegowskiej wszech czasów. Jedna osoba próbuje przekazać swoim partnerom konkretne hasła, korzystając tylko z jednego słowa na turę. Wspaniała gra imprezowa - jedna z moich ulubionych gier, w które zagrywaliśmy się w wakacje. Teraz w polskiej wersji językowej – oby Rebel zdążył przed Gwiazdką!
Tutaj więcej o Tajniakach na stronie wydawcy.
4. Cywilizacja: Poprzez Wieki
Nowa edycja kultowej już gry cywilizacyjnej. Ceniona przede wszystkim za olbrzymią regrywalność i przejrzystą mechanikę w nowej, poprawionej wersji. To bardzo trudny tytuł, który z czystym sumieniem mogę polecić prawdziwym planszówkowym wyjadaczom, ale jeśli już się do niego przekonacie, może skraść Wasze serca na zawsze!
Więcej o Cywilizacji: Poprzez Wieki na stronie wydawcy.
5. Kamienie w kieszenie
Szybka, sprytna gra o zbieraniu kamieni, podbieraniu ich innym i chowaniu w skarbcu. Dużo śmiechu, błyskawiczne tłumaczenie zasad, niewielkie rozmiary i równie krótka rozgrywka sprawiają, że Kamienie w kieszenie to bardzo dobry tytuł na rozpoczęcie spotkania czy krótką rozgrywkę w pubie lub parku.
Więcej o Kamieniach w kieszenie na stronie wydawcy.
6. Timeline: Star Wars
Obowiązkowy tytuł dla każdego Jedi, Sitha, rebelianta, szturmowca czy nawet Ewoka. Niektórzy żartują, że jeśli ułożymy wszystkie karty obok siebie, to powstanie film niemy
Znana mechanika w gwiezdnowojennej tematyce – to się po prostu musiało udać!
Więcej o Timeline: Star Wars na stronie BoardGameGeek.
7. Abyss: Kraken
Dodatek do gry Abyss, której recenzję możecie przeczytać tutaj. Kraken wprowadza negatywną interakcję, nowe karty Lordów, Sojuszników oraz Miejsc. Ale przede wszystkim – piękne, czarne perły! Są one w podwodnym świecie środkiem płatniczym, nie do końca zgodnym z prawem
Więcej o Abyss: Kraken na stronie wydawcy.
8. Łowcy skarbów
Rodzinna gra zaprojektowana przez autora popularnego Magic: The Gathering. Wcielamy się niej w tytułowych łowców skarbów, którzy walcząc ze sobą oraz z goblinami starają się nazbierać jak najwięcej pieniędzy i skarbów. W grze, podobnie jak w 7 cudach świata, przed właściwą rozgrywką następuje przygotowanie swojego zestawu kart na daną rozgrywkę. Z 9 rozdanych kart, gracz zostawia sobie jedną a pozostałe przekazują osobie siedzącej obok – tak długo aż skończą się karty. Rozgrywka jest dość krótka, ale emocjonująca!
Więcej o grze na stronie wydawcy.
9. Mamy szpiega 2
Przyznam, że tego się nie spodziewałam! Druga część superzabawnej gry podbijającej serca wszystkich naszych znajomych. W Mamy szpiega 2 zasady pozostają te same, co w pierwszej części, ale jest jeszcze więcej kart - w rozgrywce może więc wziąć udział jeszcze więcej osób! Pojawiają się też zupełnie nowe lokalizacje – np. Fabryka Czekolady
To wiadomość tak świeża, że na więcej informacji musimy poczekać!
10. 7 Cudów Świata: Pojedynek
Gra, którą z pewnością pokochają nie tylko fani 7 Cudów Świata! Pojedynek to nowa, dwuosobowa gra osadzona w świecie 7 Cudów. Musimy w niej zwracać ogromną uwagę na to, co robi przeciwnik. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna. A sytuacja na stole zmienia się z każdą dołożoną kartą.
Więcej o 7 Cudów Świata: Pojedynek na stronie wydawcy.
11. Potworne przepychanki
Zręcznościowa gra na najmłodszych. W swojej turze gracze przy pomocy specjalnych „popychaczek” wpychają na arenę wylosowanego potwora. Muszą to zrobić w taki sposób, by nie zepchnąć z areny innych potworów. Jeśli gracz zepchnie z areny jakiegoś potwora – pozostali gracze dostają punkty. Zabawna i bardzo ładnie wykonana gra!
Więcej o Potwornych przepychankach na stronie wydawcy.
12. Smocza Dolina
Kolejna nowość przeznaczona dla dzieci. W Smoczej Dolinie mamy do dyspozycji magiczne różdżki, którymi wspólnie staramy się przenieść smoka z wieży do tytułowej smoczej doliny. Gra ma kilka wariantów trudności – coś i dla najmłodszych, i dla starszych dzieci.
Więcej o Smoczej Dolinie na stronie wydawcy.
13. Szeryf z Nottingham
Polska wersja popularnego Sheriff of Nottingham – przezabawnej imprezowej gry, w której wcielamy się w kupców próbujących dowieźć towary na targ. Jako cwani handlarze przewozimy zarówno legalne towary, jak i kontrabandę (na której możemy zbić majątek!).
Więcej o Szeryfie z Nottingham na stronie wydawcy.
14. Teby
Rodzinna gra, w której wcielamy się w archeologów próbujących wykopać starożytne znaleziska. Jak to w pracy archeologa bywa – liczy się tu i wiedza, i szczęście. Jeśli lubicie grać we Wsiąść do pociągu to spróbujcie koniecznie Teb. Więcej tutaj losowości (znaleziska losujemy z woreczka), ale i emocji!
Więcej o Tebach na stronie wydawcy.
15. Termity
Autor Sabotażysty tym razem stworzył grę strategiczną, w której każdy z graczy kontroluje jeden rój termitów. Celem graczy jest przejęcie kontroli nad obcymi kopcami i jednoczesne bronienie własnych! Jak się domyślacie w Termitach aż roi się od negatywnej interakcji!
Więcej o Termitach na stronie wydawcy.
Po prezentacji Kuba został zaproszony do partii z Rajivem Guptą w absolutną nowość od Queen Games – szybką, sprytną i pełną szybkich zwrotów akcji grę o zdobywaniu skarbów z rąk nieustraszonych poszukiwaczy przygód. Sporo interakcji, piękne (jak zwykle w grach Queen Games) grafiki i za każdym razem inna rozgrywka – szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom przepychanek nad planszą.
Informacje o Heroes’ Gold możecie śledzić w serwisie Board Game Geek.
17. Herosi
Naszym widzom i czytelnikom to gra doskonale znana. Jej recenzję oraz tłumaczone zasady możecie zobaczyć TUTAJ. Herosi powstali dzięki współpracy dwóch wydawnictw: Lion Games oraz Rebel.
Więcej o Herosach na stronie Rebel.pl
Na spotkaniu prezentowano też znane już od jakiegoś czasu gry: Bosst, Timeline Zwierzęta czy Pic na wodę. Tak jak w ubiegłym roku atmosfera była niesamowita! A możliwość osobistego poznania Rajive’a Gupty – właściciela wydawnictwa Queen Games i Fréderica Moyersoena – autora Termitów to już po prostu radość nie do opisania