Raport z Laboratorium: Ciekawe gry z Kickstartera cz. I

Czołem, z tej strony Kuba z Laboratorium Zasad. Niniejszym tekstem zaczynamy cykl artykułów dotyczących nieco bardziej niszowych części świata gier planszowych. Zachęcam do śledzenia kolejnych odcinków Raportu, ostrzegając jednocześnie, że miejscami teksty mogą być zdecydowanie mniej przystępne niż pozostała część bloga Board Game Girl.

kickstarter logoKickstarter to prawdziwa kopalnia złotych pomysłów i wspaniałych gier. Świadczy o tym choćby opisywany przeze mnie ostatnio na GamesFanatic.pl The Duke. Jednak jak to w kopalniach bywa, by dotrzeć do prawdziwego skarbu, najpierw trzeba często przedrzeć się przez tony błota. Postanowiłem cyklicznie wyciągać dla Was kilka potencjalnie interesujących projektów. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że dobrych gier jest tam więcej i niekoniecznie właśnie te by wybrał. Pełna zgoda, ale to mój niszowy wybór gier, które potencjalnie mogą zainteresować miłośnika eurogier i gier logicznych. Smacznego!

Ach, ważna uwaga – tytuł każdego paragrafu jest linkiem do strony na Kickstarterze!

Ryan Smith’s City - 11 dni do końca, 55CAD/150PLN + 0PLN przesyłka

Nieźle brzydki prototyp gry

Nieźle brzydki prototyp gry

CITY należy do mojej ulubionej kategorii, czyli gier city buildingowych. Tym razem przestrzeń budowy miast tworzy modułowa plansza, za każdym razem wyglądająca nieco inaczej, na której gracze będą starali się stworzyć miasto, dające im jak najwięcej punktów. Do dyspozycji mamy mieszkańców miasta, zasoby naturalne, pieniądze, budynki, a to wszystko, by zdobywać punkty zwycięstwa. Jak dla mnie brzmi ciekawie, pytanie tylko, czy projekt uda się sfinalizować – do końca pozostało jedynie 11 dni, a do tej pory zgromadzono jedynie połowę potrzebnych funduszy – 9,500 CAS na 19,000.

Kingdom: The Angelic War Card Game - 3 dni do końca, 40$+30$ przesyłka

Zawartość pudełka

Zawartość pudełka

Kingdom to dwuosobowa, taktyczna gra karciana, w której będziemy toczyć bitwę pomiędzy Archaniołami i Upadłymi. Dobro i zło walczą przy pomocy żywiołów o dominację nad światem. Pomysł oklepany, ale wydaje się być ciekawy mechanicznie ze względu na zastosowany system walki. Jak dla mnie projekt wart rzutu okiem, ale poczekam, aż ktoś to sobie sprowadzi, by zagrać. Mnie nie przekonało w 100%. Dodatkowo 30$ za przesyłkę zniechęca do wsparcia (dla „Western Europe” jest 10$).

 

Query the Game - 11 dni do końca, 40 CAD + 15 CAD przesyłka – ok 150 PLN

Przykładowe karty

Przykładowe karty

Gier imprezowych jest mnóstwo. Dobrych gier imprezowych jak na lekarstwo. Query wpadło mi w oko ze względu na bardzo ciekawy pomysł leżący u podstaw gry. Otóż gracze mają za zadanie odgadnąć jakie zakończenie dopowiedział Wujek Google do oryginalnego zapytania. Na przykład „Czy to dobrze…”. Wszyscy gracze wypisują w tajemnicy na małych whiteboardach swoje pomysły na dokończenie tego zapytania, a gracz aktywny wybiera jedno z prawdziwych zakończeń (które ma wydrukowane na karcie). Następnie miesza wszystkie tabliczki, odczytuje je po kolei, a zadaniem graczy jest wybrać prawidłowe. Myślę, że tytuł wart uwagi, ja się chyba skuszę! Poniżej filmik ilustrujący grę.

NIKA - 2 dni do końca – 22$ + 20$ przesyłka – ok 130 PLN

Plansza NIKI

Plansza NIKI

Bardzo ciekawie wyglądająca logiczna gra ze starożytną Grecją w tle. Jako fan gier logicznych nie mogłem jej pominąć. Gra jest dość prosta, w swoim ruchu mamy dwie akcje, np. obrót i przesunięcie piona, możemy tworzyć falangę, czyli oddziały kilku pionów. Falanga rusza się jednocześnie. Celem gry jest dotarcie do „bazy” po przeciwnej stronie planszy. Z ciekawostek dostępny jest tryb trzy i czteroosobowy, ten ostatni to tryb drużynowy.

Maze Master - 17 dni do końca, 20£ + 7£ przesyłka (lub free odbiór w Essen)

Którędy do wyjścia?

Którędy do wyjścia?

Maze Master to kolejna logiczna gra dla 2-4 osób, w której jako potężni magowie będziemy starali się dotrzeć do środka labiryntu. Na początku każdej rundy w sekrecie wybieramy 3 akcje, a potem je wykonujemy. Można budować kolejne fragmenty labiryntu, zmieniać drogę innych graczy, poruszać się, walczyć z potworami. Generalnie wygląda bardzo ciekawie, takie połączenie gry logicznej z Mage Knightem. O ile ten drugi przyprawia mnie o dreszcze, o tyle taki misz-masz zdaje się być bardzo ciekawy.

Province - 13 dni do końca, 5$+2$ wysyłka! – ok. 21 PLN

provinceNa koniec perełka – miniaturowa gra o budowaniu dla dwóch osób, która z przesyłką kosztuje mniej niż bilet do IMAX-u. Gra jest rzeczywiście malutka, mieści się w niewielkiej torebce. Dzięki niskiej cenie dość szybko pokonuje kolejne progi, odblokowując kolejne dodatkowe elementy. Warto przy tym zaznaczyć, że jeśli zdecydujemy się na zakup to otrzymamy generalnie kopertę z tekturkami do wypchnięcia ;) Sama rozgrywka polega na osiąganiu wylosowanego celu przy odpowiednim zarządzaniu swoimi pracownikami i zasobami. Za tę cenę aż szkoda by było nie spróbować kolejnego citybuildingu i worker placementu. W końcu dobrego euro nigdy za wiele :)