Raport z Laboratorium: Ciekawe gry z Kickstartera, cz. II

kickstarter logoOstatnio zwróciłem Waszą uwagę na kilka potencjalnie interesujących tytułów, które promowane są na Kickstarterze. Dzisiaj też chciałem wyróżnić kilka fundowanych na tej platformie gier. Przypomnę tylko, że kryteria są dwa – mój gust (a wolę eurogry i gry logiczne, które zdecydowanie przedkładam na przygodowe i kooperacyjne tytuły) oraz sumaryczny koszt gry. Staram się proponować Wam tytuły, które są „EU-friendly”, czyli w choćby w teorii koszt wysyłki do Polski nie przekracza 10-15 dolarów. Jakie gry znalazły się w dzisiejszym zestawieniu? Ano takie:

GreedGreed – koniec 15 III, 29$ + 15$ wysyłka – ok. 135 PLN

Donald X. Vaccarino to nazwisko gwarantujące pewien poziom rozrywki. Dominion czy Kingdom Builder (tego ostatniego nawet możecie obejrzeć w recenzji Ani) to powszechnie lubiane i ogrywane tytuły. Najnowsza propozycja pana Vaccarino, Greed, to karciana gra wykorzystująca mechanikę draftu (czyli dobierania kart z naszej talii), w której będziemy kierować nie do końca legalną grupą próbującą zawładnąć ulicami miasta i zbić na tym fortunę.Za pomocą różnych zbirów, nielegalnych melin i specjalnych kart akcji, będziemy chcieli zebrać najwięcej brudnej mamony spośród wszystkich graczy.

Marka wydawnictwa Queen Games i nazwisko Vaccarino na pewno stanowią duże zabezpieczenie projektu. Jeśli pociąga Was tematyka i nie macie nic przeciwko karciankom, to na Greed się nie powinniście zawieść.

Dla bardziej zainteresowanych pięciominutowy filmik po angielsku, prezentujący pokrótce grę:

shipwrightsShipwrights of the North Sea – koniec 14 III, 34 NZD + 10 NZD wysyłka – razem ok. 115 PLN

To z kolei tytuł o Wikingach, mamy za zadanie stworzyć najbardziej wartościowy klan z najpotężniejszymi statkami, najpiękniejszymi osadami i najdzielniejszymi wojami. W tym celu będziemy operować ponad setką pięknie ilustrowanych kart, handlować nimi, budować je wokół swojej planszy – generalnie zarządzać tym, co nam wpadło w ręce.

Cena nienajgorsza, projekt zebrał już ponad 500% wymaganej kwoty, warto przyjrzeć się bliżej.

Krótki rzut oka na klimat gry:

migrationMigration - koniec 15 III, 39$+10$ wysyłka, w sumie ok. 150 PLN

W Migration przewodzimy różnym gatunkom antropomorfizowanych zwierząt, które chcą skolonizować nowy ląd. Kontrola obszarów, stosunkowo krótki czas rozgrywki, dużo taktycznych decyzji do podjęcia (decyzji szybkich, mających wpływ na obecną sytuację na planszy). Gra może być dość wredna i pozwalać na psucie szyków każdemu z graczy. Ciekawy koncept graficzny.

Cena nie jest najniższa, ale jeśli lubicie szybkie gry, w których dużo się dzieje, szczególnie dużo jest przepychanek i starć, to może być coś dla Was.

Ponad ośmiominutowy film po angielsku opisujący dokładniej przebieg rozgrywki (grafika oczywiście prototypowa, w grze będzie ładnie i w ogóle :) ):

towerTower – koniec 25 III, 29$+8$ wysyłka – w sumie ok. 115 PLN

Tower: a board Game of Buying and Building to gra, w której musimy szybko reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację na planszy. Musimy zbierać odpowiednie zasoby, które z kolei przehandlujemy na surowce, za pomocą których będziemy budować tytułową wieżę. Mechanicznie mamy do czynienia z grą typu worker placement, a jednocześnie musimy wciąż uważnie pilnować szybko znikających surowców – podaż nigdy nie zaspokoi popytu, więc będziemy brać udział w swego rodzaju wyścigu. Dodatkowo czasem będziemy mogli się wspomóc specjalnymi umiejętnościami postaci z kilkunastu dostępnych kart.

Tower to gra z prostymi zasadami, którą zapewne trudno będzie szybko „zmasterować”, więc zapowiada się naprawdę ciekawy i regrywalny tytuł.

Krótki filmik obrazujący klimat gry:

convictedThe Convictedkoniec 10 III, 50$+0$ wysyłki – ok. 150 PLN

The Convicted to gra kooperacyjna. Przyznam, że to kompletnie nie moja para kaloszy i jedynym powodem, dla którego zainteresowałem się tym tytułem jest to, że grę przygotowali Polacy.

Jeśli nie macie problemu z kooperacjami, to przyjrzyjcie się bliżej tej grze, w której będziecie musieli razem z innymi graczami (od 1 do 4) zbudować i utrzymać potężną fortecę, która oprze się wrogim najeźdźcom. Twórcy gry obiecują 10 scenariuszy po 90 minut każdy, co daje w sumie 15h gry z samych tylko stworzonych przez autorów pomysłów, co oznacza, że regrywalność tytułu będzie bardzo wysoka.

Dla ciekawych klikamy TUTAJ, gdzie znajdziemy wątek na temat gry na polskim forum gry-planszowe.pl.

Film po angielsku opisujący klimat rozgrywki:

pairsPairs – koniec 15 III, 16$+4$ wysyłka – ok. 60 PLN

Pairs to szybciutka, karciana gra imprezowa. Banalnie proste zasady na pewno pozwolą wypróbować ją nawet w małogrającym gronie. Celem gry jest NIEzbieranie punktów. Ten, kto zbierze ich 11, przegrywa. Szybkie, łatwe, zabawne, regrywalne. Nie ma tu miejsca na blef, a raczej na kalkulację ryzyka. Dobrze przy Pairs będą się czuć osoby niemające problemów z liczeniem kart, jak na przykład w brydżu czy pokerze.

Mnie się podoba, a niewysoka cena zdecydowanie skłania do zakupu.

Bardzo dobrze przygotowany, zrozumiały i krótki film po angielsku ilustrujący przebieg przykładowej rozgrywki: