Planszówki w szkole – zrób to sam!

kącik planszówkowy 4Dziś krótko o tym, jak sprawić, żeby dzieciaki w szkołach grały w planszówki. Przedstawiam Wam historię Anny Bielawiec-Osińskiej z Torunia. A może by tak zorganizować podobny kącik w bliskim Wam miejscu?                                                                                                             

Jak powstał kącik planszówkowy w szkole mojego syna

Na początku była pasja do gier planszowych (która jest już całkiem pełnoletnia), potem pojawiło się zaangażowanie w działania Rady Rodziców. Na styku tych dwóch aktywności w naturalny sposób pojawiła się myśl stworzenia w szkole fajnego miejsca odpoczynku i zabawy – alternatywy dla spędzania przerw z nosem w telefonie…

Równie zapaleni i aktywni rodzice z RR podchwycili pomysł i postanowiliśmy, że wpływy z organizowanego corocznie festynu szkolnego (realizowanego w pełni przez rodziców; z kramikami i atrakcjami dla dzieciaków) zostaną przeznaczone na trzy kąciki rekreacyjne, w tym na kącik planszówkowy. Dyrekcja zatwierdziła przygotowane projekty.

Na początku dokładnie wybraliśmy gry do kolekcji początkowej, musiały być krótkie i z prostymi zasadami, do samodzielnego grania na przerwach. Zadbaliśmy też o różnorodność, tak aby były gry słowne (na skojarzenia) i matematyczne (logiczne), na refleks, zręczność i spostrzegawczość, do grania solo i w większej grupie (przy okazji dziękuję za owocne konsultacje na facebookowej grupie Gry planszowe). 

Gry udało się zakupić ze zniżkami u wydawców (dziękuję Nasza Księgarnia i Lacerta!!!) lub w promocjach. Liczymy, że z czasem kolekcja powiększy się o kolejne tytuły. Dlatego dodatkowo każdą grę opatrzyliśmy kartą oceny (dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, które gry są chętniej wybierane i lepiej oceniane).

Potrzebne materiały wyposażenia zakupiliśmy z zebranych środków, a część pozyskaliśmy za darmo. Szkoła udostępniła warsztat z narzędziami. Wakacyjne miesiące spędziliśmy zatem na projektowaniu, szlifowaniu, malowaniu i przesadzaniu, aby z dumą na 1 września zaprezentować efekt naszej pracy! 

Mamy nadzieję, że kącik spełni swoje zadanie i obudzi w młodszym pokoleniu pasję do nowoczesnych gier bez prądu

pomysł: Anna Bielawiec-Osińska z planszówkową rodziną

realizacja: rodzice z Rady Rodziców SP nr 8 w Toruniu