HeroClix – wywiad z Marcinem Dąbrowskim

Marcin DąbrowskiTym razem mam dla Was coś szczególnego. Coś dla fanek i fanów superbohaterów, komiksów i wielkich przygód – coś z pogranicza gier planszowych i figurkowych. Zapraszam do przeczytania zapisu mojej rozmowy z Marcinem Dąbrowskim – ekspertem, fanem i propagatorem systemu HeroClix.

 

 

Czym jest HeroClix?

To niezwykła gra figurkowa. Sam system HeroClix istnieje od dwunastu lat, ale wciąż powstają do niego nowe figurki. Łatwo jest zrozumieć jego zasady, ale opanować je w pełni – trudniej. Instrukcja ma dwadzieścia parę stron i została przez wszystkie te lata dopracowana w każdym szczególe. Każde słowo jest tu istotne, każde ma znaczenie. Trzeba też dobrze zapoznać się ze swoją figurką. Znajduje się ona na specjalnej podstawce, w której umieszczone są charakterystyczne dla danej postaci informacje. Gdy postać zostaje ranna, przekręcamy tarczę w podstawce. Słychać wtedy charakterystyczne kliknięcie – od tego zresztą wzięła się nazwa gry.

Co trzeba kupić, żeby móc grać?

Zestaw startowy. Każdy starter poza scenariuszowymi jest grywalnym starterem. Yu-Gi-Oh na przykład to świetny setting, ale to samo można powiedzieć o większości współczesnych zestawów startowych. W każdym starterze masz kartę mocy i zdolności. 4 współczynniki – ruch, atak, obrona, obrażenia. Jak przyswoisz kolejność działań w turze, zasady poruszania się i używania powerów – już możesz grać.

Dla kogo jest HeroClix?

Dla wszystkich, którzy orientują się w popkulturze. Nie trzeba być nawet graczem. Ja na przykład gram raz na kilka miesięcy, ale zbieram figurki od ponad 8 lat. To część mojej pasji komiksowej i fascynacji superbohaterami. Wszystko tutaj znajdziesz. Załoga Enterprise, Deadpool, Hellboy, Master Chief, Hobbit – wszystko jest w ramach jednego systemu. Możesz przekonać się czy Drużyna Pierścienia pokona Supermana, albo jak poradzi sobie Batman w walce z Iron Manem… Można grać w dwie osoby, można w więcej. W Stanach HeroClix jest najlepiej sprzedającą się grą figurkową.

HeroClixowi jest bliżej do bitewnych gier figurkowych czy gier planszowych?

Moim zdaniem bliżej gier planszowych. W ubiegłym roku na przykład pojawiły się żetony hordy – „jednoclikowe“ żetony postaci. Jak zagrasz z hordą masz np. 5, 6 figurek na planszy i 40 żetonów. To już nie pojedynek dwóch drużyn, a bitwa pomiędzy armiami. HeroClix to gra totalnie strategiczna. Trzeba wszystko przemyśleć, ustalić. Każda rozgrywka jest inna. Możliwości jest tak dużo, że nie da się praktycznie zrobić dwóch takich samych drużyn. HeroClix to trochę bardziej szachy, musisz planować każdy ruch na turę lub dwie wprzód. Chociaż trzeba uwzględnić czynnik losowy, bo w grze używa się kostek. Rozgrywka trwa pól godziny do godziny.

Czy w HeroClix można zagrać online? Żeby zobaczyć czy nas to w ogóle zainteresuje?

Wizkids odpaliło projekt HeroClix online, ale chyba rozminęło się oczekiwaniami. Granie nie wychodziło dużo taniej niż kupno “prawdziwych“ figurek. Jest jeszcze TabApp – aplikacja na ipady i tablety andoidowe. Kładziesz specjalną figurkę na tablecie – figurki są kompatybilne z resztą systemu. Jak wszystkie produkty spod znaku HeroClix.

Są jakieś miejsca, do których można przyjść i po prostu zagrać w HeroClix? Kluby?

W Warszawie spotykamy się w Planie B i Twierdzy Gier. Zapraszam do odwiedzania naszego forum oraz strony na Facebooku. Informujemy tam na bieżąco o zbliżających się  prezentacjach systemu HeroClix i nauce grania.

 

HeroClix