7 smoków – recenzja

7 smokówNiech Was nie zmyli to małe, niepozorne pudełeczko. „7 Smoków” potrafi zapewnić sporo radości!

 

Od razu zaznaczę, że gra „7 smoków” nie przeniesie nas do magicznego świata. Nie będziemy dzielnie walczyć ze smokami i miotać skomplikowanymi zaklęciami. Na ilustracjach równie dobrze mogłyby być kolorowe skrzaty. Na szczęście gra nie ma zapewnić nam fantastycznego klimatu podczas rozgrywki, a tylko szybką, ok. 20 minutową, zabawę ze znajomymi.

Co znajdziemy w pudełku?

  • 51 kart smoków
  • 15 kart akcji
  • 5 kart celów
  • 1 srebrnego smoka

Do rozegrania partii potrzeba dość dużo miejsca, ponieważ zagrywane karty będą wykładane na stół jedna koło drugiej.
Jak już wspomniałam wcześniej, gra jest bardzo szybka i do tego ma bardzo proste zasady. Wytłumaczenie ich zajmie Wam 5 minut.

Srebrny i kolorowy smok

Srebrny i kolorowy smok będą naszymi Jokerami w trakcie gry. Te karty są każdym kolorem.

Co jest naszym celem?

Naszym celem jest ułożenie siedemiu smoków jednego koloru w jednym ciągu. Ciąg ten oczywiście może się rozgałęziać.

Po co czekać? Zacznijmy grać!

Na początku należy położyć kartę srebrnego smoka na środku stołu. Jest ona Jokerem i można do niej dokładać karty o dowolnym kolorze. W trakcie gry może ona zmienić kolor na jeden konkretny za pomocą kart akcji, ale o tym za chwilę.

Przetasowujemy karty smoków oraz karty akcji i układamy je z boku w formie zakrytej talii. Każdy z graczy po kolei dobiera po jednej karci, aż w końcu każdy będzie posiadał trzy karty.

Kart smoków.

Przykładowe karty smoków, które będziemy zagrywać w trakcie naszej tury.

Rozdajemy karty celów, są one tajne. Na kartach celów mamy symbol smoka w danym kolorze. Będziemy musieli uzbierać 7 smoków w jednym ciągu w kolorze, jaki widnieje na naszej karcie. Dodatkowo przy mniej niż pięciu graczach wprowadzamy wirtualnych graczy, którym też rozdajemy cele. Ci gracze nie będą uczestniczyć w rozgrywce, jedynie będą posiadać karty celów. Przydadzą się nam one przy zagrywaniu kart akcji.

Karty celów.

Karty celów. Każda z kart ma przyporządkowany kolor, jaki musimy uzbierać.

W jaki sposób przebiega rozgrywka?

Pierwsze co każdy gracz robi to dobiera jedną kartę ze stosu. Następnie zagrywa kartę smoka albo kartę akcji.

Zagranie karty smoka ma ściśle określone reguły. Po pierwsze wykładając kartę smoka na stół musimy ją połączyć z innym kolorem smoka innej karty np. posiadamy kartę na której widnieje niebieski i zielony smok. Musimy ją tak dołożyć, aby niebieski smok stykał się z innym niebieskim smokiem lub zielony z zielonym. Gdy połączymy jeden kolor nic się nie dzieje i jeśli nie wygraliśmy to tura przechodzi do kolejnego gracza. Jeśli połączyliśmy dwa kolory to dobieramy natychmiast dodatkową kartę z talii, połączone trzy kolory dają nam dwie dodatkowe karty, a cztery kolory dają aż trzy karty.

Rozgrywka.

Przykładowe rozłożenie kart podczas rozgrywki. Jak można zauważyć każda z kart łączy się z inną minimum jednym kolorem.

Zamiast karty smoka możemy zagrać kartę akcji. Karty akcji dają nam dwa efekty: zmianę koloru srebrnego smoka oraz efekt jaki wywołuje ta karta. Możemy rozpatrzeć obydwa efekty lub tylko jeden z nich. Jeśli chcemy zmienić kolor srebrnego smoka kładziemy kartę akcji właśnie na tym smoku, w przeciwnym razie wkładamy ją pod spód. Dodatkowo możemy rozpatrzeć efekt. Grafiki efektów są dość przystępne i po kilku partiach nie będziemy mieli problemu z ich rozpoznaniem. Dzięki nim możemy np. wymienić się kartami celów (tutaj przydają się nasi wirtualnie gracze), wymienić się kartami na ręku, przełożyć jedną kartę na stole w inne miejsce itp.

Karty akcji.

Przykładowe karty akcji.

Po wykonaniu powyższych czynności kończy się tura gracza. Gra kończy się w momencie, gdy dany gracz uzbiera 7 smoków swojego koloru z karty celów.

„7 smoków” jest grą łatwą i przyjemną. Spisze się idealnie jako gra familijna. Trzeba przy niej sprytnie blefować i bacznie obserwować innych graczy.

Doświadczeni gracze mogą się nią nie zachwycić jako jedyną grą, przy której spędzi się cały wieczór, jednak na przerwy między rozgrywkami jest idealna.

Polecam grę „7 smoków” głównie jako grę familijną. Cena niewielka, bo tylko ok. 30 zł a zabawy sprawi na pewno wiele.